sobota, 9 lutego 2013

Prawdziwy Polak

Scenka z ostatniego tygodnia. Wybraliśmy się z małżonem i dzieciem na zakupy do tesco. Zatrzymaliśmy się w jakiejś słabo uczęszczanej alejce żeby coś przedyskutować. Nagle rozlega się głośne "Przepraszam!!!". Ale nie była to prośba, było to słowo wykrzyczane z ogromną złością. Oczom naszym ukazał się rozpędzony dziarski dziadziuś z wypisaną na twarzy żądzą krwi i żoną uwieszoną u boku.
Mąż od razu przesunął koszyk ale odparł "a nie mógłby Pan trochę grzeczniej?". I się zaczęło. W wielkim krzyku "Jakie grzeczniej, to nie widzisz, że JA jadę? No jak to nie! MUSIAŁEŚ widzieć, za grosz kultury" i coś tam dalej pod nosem mruczał.
No tak, pan i władca supermarketów...
Chwilę później widzę, jak ten pan ustawia się w kolejce po mięso, przed nim stanęła jego żona. Wjechał w nią wózkiem z pełnym impetem. Po chwili poprawił. No pewnie żona źle stanęła...
Ja wiem, że stereotypy są złe. Ale od razu skojarzyło mi się to ze stereotypem "prawdziwego polaka"*, który to co niedzielę do kościółka grzecznie lata, klęka, modli się, kaja po to, żeby zaraz po wyjściu zacząć się zachowywać jak dokładne przeciwieństwo sumiennego katolika. Przykre.

*użycie małej litery zamierzone

5 komentarzy:

 1. taki polaczek siedział w kościele w dzień chrztu mojego syna, moja babcia usiadła obok ale chciała zobaczyć czy są miejsca bliżej, poprosiła by popilnował jej miejsce na co on jej odpowiedział że gówno go to obchodzi i żadnego miejsca nie popilnuje. smutne...

  OdpowiedzUsuń
 2. Starzy ludzie są najgorsi. O wszystko się czepiają, a weź im zwróć uwagę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety takich ludzi jest sporo :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Przykre. Bo takich osób jest dużo. A co najgorsze od nas(młodych) wymaga się zachowania, wychowania i kultury podczas gdy oni(starsi, seniorzy jak kto woli) dają jak widać najlepszy przykład dobrego wychowania ;/ Na chamstwo nie ma lekarstwa. Niestety.

  OdpowiedzUsuń